Cseréld le régi jelszavaidat!
Milyen gyakran változtatod a jelszavadat? Biztos vagy benne, hogy biztonságos, amit választottál? Tudod azt, hogy milyen gyakran javasolt a jelszómódosítás és hogy milyen erősségű jelszót érdemes használni?
Egyre gyakrabban fordul elő, hogy magán Facebook oldalakat, e-mail fiókokat hackelnek meg, internetbank belépéseket törnek fel és jutnak hozzá féltett - magánjellegű - adatokhoz, arra jogosulatlanok. Tulajdonképpen mind addig, amíg saját bőrünkön NEM tapasztaljuk a kellemetlenséget, jellemzően nem is foglalkozunk azzal, hogy valóban mennyire egyszerűen hozzáférhető módon tárolunk olyan információkat és adatokat, amik eltulajdonítása a kellemetlenség mellet akár jelentős anyagi károkat is okozhatnak.
Gondoljunk csak bele hányféle internetes felületen - e-mail fiók, webáruház vásárlás, facebook, e-bank szoltáltatás, online számlafizetések - hozunk létre felhasználói fiókot.
Vajon kellő körültekintéssel tesszük mindezt?
Bizton állíthatom, hogy NEM.
Nyilvánvalóan - mint az életnek megannyi egyéb területén - vannak kivételek, akik megfelelő ismeretekkel rendelkeznek ebben a témában, és ennek megfelelően alakítják ki profiljukat, felhasználói fiókjaikat. Az emberek többsége azonban nem tulajdonít ennek jelentőséget.
Mindennapjaink során gyakran felteszik nekünk a kérdést:
- Generáljunk jelszót a belépéshez vagy azonnal szeretne beállítani valamit?
Az esetek többségében az alábbiakat válaszokat adjuk:
"állítsuk be az 123456 (ide bármit írhattam volna) - ot, mert az mindenhova a jelszavam"... de ehhez hasonló, jellemző válaszok tömege érkezik ügyfélszolgálatokon dolgozókhoz. Pl.: "legyen a gyerekek neve" vagy "legyen a 0000, mert az a bankkártya kódom".... és még sorolhatnánk.
Fontos, hogy ilyen jellegű "kiegészítő" információkat egy-egy jelszó megadásakor lehetőleg ne hozzunk idegenek tudomására!
NE ESSÜNK TÚLZÁSBA SE! Felesleges 20-30 karakterből álló jelszavakat használni mindennapos felhasználás esetén, de annál inkább javasolt az évente legalább 2-szer történő jelszó módosítás!
Különböző jelszógeneráló programok segítségével véletlenszerű, változó bonyolultságú jelszavakat képezhetünk (pl.: NORTON PASSWORD GENERATOR vagy RANDOM.ORG), de Magunk is kitalálhatunk változatos, mégis könnyen megjegyezhető jelszavakat.
Ha pedig attól tartotok, hogy nem tudjátok megjegyezni a jelszavakat, javasoljuk az ingyenesen (már magyar nyelven is) elérhető KEEPASS jelszókezelő programot, amit már mobil alkalmazásként is elérhetünk!
Szerencsére manapság az oldalak sok esetben figyelmeztetik a felhasználót, hogy nem megfelelő erősségű vagy hosszúságú jelszót választott, de e-bank szolgáltatások esetében például a jelszó változtatására is felszólítanak minket!
Fogadjuk meg tanácsukat és cseréljük le jelszavunkat!
2015-05-05 08:17:00